23 september 2018
Sista datum för att önska är passerat, och tävlingen är avslutad.
Den stora publikfavoriten är tillbaka - Önskekonserten med SON! Konserten där publiken bestämmer musiken. Längtar du efter Barbers Adagio for strings? Eller vill du höra uvertyren till Barberaren i Sevilla? Eller kanske Chaplins Limelight? Valet är ditt!
Nyhet - även i Linköping!
I år ges Önskekonserten både i De Geerhallen i Norrköping och i Crusellhallen i Linköping, i samarbete med NT och Corren. Via tidningarnas hemsidor kan du skicka in dina egna önskemål om vad vi ska spela, och med vem. Du som önskar deltar även i en utlottning om biljetter till konserterna.
Önska/tävla till Önskekonserten i De Geerhallen via nt.se >>
Önska/tävla till Önskekonserten i Crusellhallen via corren.se >>
Välkommen med ditt önskemål! Kanske blir det just din favoritmusik som spelas från scenen, med hela Norrköpings Symfoniorkester. Sista dag att önska och delta i utlottningen är 29 september.