Hoppa till huvudinnehåll

Programmet till Kammarmusikmarathon

Föregående Nästa

Här kan du läsa hela programmet till vår tio timmar långa direktsändning av kammarmusik.

18 May 2021

KL 13–14 PRÉLUDE

Jacques Castérède (1926–2014): Six Pieces Brêves En Duo

1. Prélude
3. Berceuse
4. Mouvement perpetual
5. L’ombre fidèle
6. Marche

Elias Svanberg, Stefan Mattsson trumpet

Benjamin Britten (1913–1976): Ur Simple Symphony

1. Boisterous Bourée
3. Sentimental Sarabande
4. Frolicsome Finale

De Geergymnasiets kammarorkester
under ledning av Johanna Tafvelin violin

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Brandenburgkonsert nr 3 G-dur

1. (Allegro)
2. Adagio
3. Allegro

Crista Kende Bergendahl, Karin Svanberg Ancker, Erika Gabrielsson Backlund, Jenny Augustinsson, Nanako Akai, Gunnar Enbom viola
Ingrid Åkerblom cello

Kevin Puts (f 1972): And Legions Will Rise för klarinett, violin och marimba

Álvaro Pastor Jiménez klarinett, Mikael Wenhov violin, Anders Dahlstedt marimba


KL 14–15 VI VÄXLAR UPP

Victor Ewald (1860–1935): Brasskvintett nr 2 op 6

1. Allegro risoluto
2. Tema con variazioni
var. 1 Andante
var. 2 Poco piu mosso
var. 3 Allegro
var. 4 Allegro vivace
var. 5 Andantino espressivo
var. 6 Allegro
3. Allegro vivace

Elias Svanberg, Stefan Mattsson trumpet, Jan Lejonclou horn, Eric Svensson trombon, Ole Christian Grønning tuba

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Chaconne ur Partita nr 2 d-moll BWV 1004 (Arr Ichiro Nodaira)

Nanako Akai, Jenny Augustinsson, Karin Svanberg Ancker, Crista Kende Bergendahl viola

Paul Hindemith (1895–1963): Sonat för kontrabas och piano

1. Allegretto
2. Scherzo. Allegro assai
3. Molto adagio - Recitativo
4. Lied. Allegretto grazioso

Björn Malmqvist kontrabas, Mårten Landström piano


KL 15–16 MUSIK TILL KAFFET

    Libor Šíma (f 1967): Trio op 92
    Ernst Thilo Kalke (f 1924): Trio
    Ástor Piazzolla (1921–1992): Libertango, för fagott och cello

Johnny Jannesson klarinett, Eva Pettersson Veltman fagott, Niklaas Veltman cello

Mats Nilsson (f 1956): Trio Café

1. Fuga Libera
2. Tango Buffa
3. Elegia
4. Scherzando Facile 2
5. Epiloge

Delphine Constantin Reznik harpa, Jesper Julin, Björn Malmqvist, Roine Uddfeldt kontrabas

Auguste Durand (1830–1909): Vals i Ess-dur op 83

Anders Dahlstedt xylofon, Mårten Landström piano


KL 16–17 EUROPA

Johannes Brahms (1833–1897): Tre sånger

Zwei Gesänge op 91
Gestillte Sehnsucht
Geistliches Wiegenlied

Henrike Henken mezzosopran, Nanako Akai viola, Mats Jansson piano

Rebecca Clarke (1886–1979): Sonata för viola och piano

1. Impetuoso
2. Vivace
3. Adagio

Jenny Augustinsson viola, Mats Jansson piano

    Zoltán Kodály (1882–1967): Intermezzo för stråktrio
    Hanns Eisler (1898–1962): Preludium och fuga över B-A-C-H op 46

Matts Eriksson violin, Malin Bratt viola, Ingrid Åkerblom cello



KL 17–18 AFTERNOON MOOD

André Caplet (1878–1925): Conte Fantastique: le Masque de la Mort Rouge för harpa och stråkkvartett

(Baserad på Edgar Allan Poes bok The Mask of the Red Death)

Delphine Constantin Reznik harpa, Mohamed Sharara, Sonja Vrieze violin, Crista Kende Bergendahl viola, Erik Uusijärvi cello

Johannes Brahms (1833–1897): Trio för piano, viola (klarinett) och cello i a-moll op 114

1. Allegro
2. Adagio
3. Andantino grazioso — Trio
4. Allegro

Gunnar Enbom viola, Erik Uusijärvi cello, Mårten Landström piano


KL 18–19 LÖRDAGSBLANDNING

Sergej Prokofjev (1891–1953): Kvintett i g-moll op 39 för oboe, klarinett, violin, viola och kontrabas

1. Tema con variazioni
2. Andante energico
3. Allegro sostenuto, ma con brio
4. Adagio pesante
5. Allegro precipitato, ma non troppo presto
6. Andantino

Hanna Edqvist oboe, Álvaro Pastor Jiménez klarinett, Mikael Wenhov violin, Jenny Augustinsson viola, Björn Malmqvist kontrabas

Kazimierz Serocki (1922–1981): Sonatine för trombon och piano

1. Allegro
2. Andante molto sostenuto
3. Allegro vivace

René Leibowitz (1913–1972): 4 Bagatellen op 61

1. Lamentation
2. Marche funèbre
3. Ostinato
4. Chant sans rondes

Christoph Schnaithmann trombon, Mårten Landström piano

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791); Hornkvintett Ess-dur KV 407

1. Allegro
2. Andante
3. Rondo - allegro

Anna Ahlenius horn, Anne Holmer violin, Erika Gabrielsson Backlund, Pernilla Rönnlund viola, Ingrid Åkerblom cello


KL 19–20 STEFFENS TIMME

    Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791): Serenad i Ess-dur KV 375
    Jean Françaix (1912–1997): Danses Exotiques

Dirigent Karl-Heinz Steffens klarinett, Blåsare ur SON, kontrabas, slagverk, saxofon

Edward Elgar (1857–1934): Introduktion och Allegro för stråkkvartett och stråkorkester op 47

Dirigent Karl-Heinz Steffens, Stråkar ur SON


KL 20–21 EDITH SÖDERGRAN

I ORD OCH TON

Nancy Dalberg (1881–1949): Stråkkvartett nr 3

2. Allegretto semplice

Grażyna Bacewicz (1909–1969): Stråkkvartett nr 4

1. Andante

Grażyna Bacewicz (1909–1969): Stråkkvartett nr 4

3. Allegro gioccoso

Vítězslava Kaprálová (1915–1940): Stråkkvartett op 8

2. Lento

Edith Södergran (1892–1923)

Förhoppning / Mysteriet / Kärlek / Rosen / Tjuren /
Till Eros / Prinsessan / Dagen svalnar… /
Ett möte / Violetta skymningar / Vierge moderne /
Triumf att finnas till… / Min framtid / Höstens sista blomma /
Smärtan / Hemkomst / Månen / Landet som icke är

Johanna Tafvelin violin, Sonja Vrieze violin, Karin Svanberg Ancker viola, Niklaas Veltman cello

Skådespelare: Karin Oscarsson, Marika Strand, Stina von Sydow


KL 21–22 KURA SKYMNING

Sven-Erik Bäck (1919–1994): Favola för klarinett, slagverk och piano

Johnny Jannesson klarinett, Martin Orraryd, Petter Svensson, Anders Dahlstedt, Lars Gärd slagverk, Mats Jansson piano

Zygmunt Stojowski (1870–1946): Fantasi för trombon och piano op 38

Christoph Schnaithmann trombon, Mårten Landström piano

Anton Webern (1883–1945): Langsamer satz för stråkkvartett
Wilhelm Stenhammar (1871–1927): ur Stråkkvartett nr 5 ”Serenad i C-dur” op 29

2. Ballata

Matinkvartetten: Matts Eriksson, Sonja Vrieze violin, Malin Bratt viola, Ingrid Åkerblom cello

Anders Dahlstedt (f 1964): Mindfulnessmusik

Anders Dahlstedt vibrafon
Martin Orraryd slagverk



KL 22–23 NACHSPIEL

JAZZ I KVÄLLEN

Johan Strindberg piano, Christoph Schnaithmann trombon/sång, Roine Uddfeldt kontrabas, Anders Åkered trummor

UMPA UMPA med TEAM TYROL

Elias Svanberg trumpet, Stefan Mattsson trumpet, Jan Lejonclou horn, Eric Svensson trombon, Johan Wiklund bastrombon, Ole Christian Grønning tuba, Martin Orraryd trummor, Johan Strindberg handklaver

SE KAMMARMUSIKMARATHON PÅ VIMEO >>

Ladda ned programmet som pdf-fil >>

SE KAMMARMUSIKMARATHON PÅ YOUTUBE >>


MEDVERKANDE

Programvärdar
  • Fredrik Anderberg
  • Richard Michelin
  • Johanna Tafvelin
Producent

Helena Nordander

Konstnärlig chef/ansvarig utgivare

Henrik Marmén

Kamera/bildmix/ljud

Wictor Lind, Jonathan Andersson, Gustav Almberg, Anders Nyman

Ljus

Joni Lohvansuu, Karl Norberg

Podietekniker

César Vasquez, Robin Clarén

Teknik led-skärm

PADAB

PR/marknad

Agneta Lindmark Thomas, Maria Hovberg

Grafik/marknad

Holger Thell

Koordinatorer

Marika Dahlbäck, Sofia Winiarski

Backstage-personal

Lisa Lindh, Mats Gripenblad, Kristina Holm Danielsson

Mat/catering

Carolin Rosén, Naime Kopkin

Publikvärdar utomhusskärm

Agneta Lindmark Thomas, Ann Scherling, Lotta Månsson, Elsy Sundström, Anders Sundqvist, Kjerstin Wahlström, David Josephsson, Amanda Sandberg¨

Se direktsändningen här >>


Dela